Neitsi Maarja

Detail teosest „Kristuse esitlemine templis“. Maalitahvel altariretaablist. Algne asukoht: Sebensteini loss Wiener Neustadti lähistel. Lichtensteini lossi meister. Umbes 1445

Neitsi Maarja on Jeesus Kristuse ema, jumalaema. Ta on kõige kuulsam, tähtsam ja armastatum naine kristlikus* kultuuris. Läbi sajandite on paljudel kristlastel olnud Maarjaga tugev emotsionaalne side, mida on veelgi tugevdanud pühapildid ja teised Maarja kultusega* seotud esemed. Neitsi Maarja on eestlaste jaoks eriline – keskaegne Liivimaa* oli pühendatud Jumalaemale ja Maarjamaa on meile siiani kodumaa sünonüümiks. Maarjale on pühitsetud kirikuid, ent Maarja võime leida ka mõnes Eesti kohanimes: Väike-Maarja, Maarjamõisa või Maarjamäe.
Temast sai keskajal* tuntuim pühak* ning teda on kujutatud lugematutel kunstiteostel, temast on kirjutatud raamatuid, luuletusi, laule.

Vaata videot alates 18:08 kuni lõpuni (10 min), kus roomakatoliku piiskop selgitab, miks pühakud olid ja on olulised. Video on Hermen Rode kappaltarist, mis asub Niguliste muuseumis.

Kuula tähelepanelikult ja vasta video põhjal küsimustele.

TTV saade Kultuurimeeter. Hermen Rode kappaltar
  • Millised kaks aspekti on pühakute juures olulised?
  • Milline komme keskajast kiriku ajaloos ei ole enam nii populaarne? Milline komme on aga siiani kasutusel?
  • Mis päeva tähistatakse katoliku kiriku kalendris 1. novembril ja
    mis päeva 2. novembril?

Siit avaneb aken, mille kaudu saad oma vastused sisestada ja õpetaja e-postile saata.